Strona głównaMedycynaCzym są aparaty do bezdechu sennego?

Czym są aparaty do bezdechu sennego?

Urządzenia zwane aparatami bezdechu sennego są przeznaczone dla osób zmagających się z obturacyjnym bezdechem sennym. W niniejszym artykule sprawdzimy czym charakteryzuje się takie urządzenie oraz na co powinien zwrócić pacjent mający zamiar dokonać zakupu.

Czym jest bezdech senny?

Schorzenie zwane bezdechem sennym OBS charakteryzuje się tym, że podczas snu mięśnie gardła i języka wiotczeją, w efekcie utrudniają przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Objawem takiego problemu bywa chrapanie lub chwilowe zablokowanie oddechu.

Wyróżnia się również centralny bezdech senny CBS, który oznacza zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe połączone z zatrzymaniem ruchów oddechowych klatki piersiowej. Przyczyną takiego stanu jest problem z dopływem impulsów nerwowych pomiędzy mózgiem a mięśniami oddechowymi.  Objawem jest chwilowe zablokowanie oddechu. Co ciekawe niektórzy pacjenci zmagają się z połączniem OBS z CBS.

Aparat do bezdechu sennego

Aparaty do bezdechu sennego są urządzeniami, które stanowią podstawę do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Głównym zadaniem urządzenia jest pomoc w przywróceniu prawidłowej struktury snu. Działanie polega na pneumatycznym usztywnieniu struktur dróg oddechowych poprzez napływające pod dodatnim ciśnieniem powietrze. Wspomniane powietrze jest generowane przez specjalną pompę za pośrednictwem elastycznej rury połączonej z maską, która jest umieszczona na twarzy. Na rynku są maski nosowe oraz twarzowe. W przypadku maski nosowej zakryta jest przestrzeń od nasady nosa po górną wargę. Natomiast maska twarzowa zakrywa nos i usta jednocześnie. Terapia tego typu jest wprowadzana stopniowo tak aby pacjent mógł się przyzwyczaić do zmiany ciśnienia oraz spania z takim urządzeniem. Warto zaznaczyć, że jest to terapia bezinwazyjna i powszechnie uznana za bezpieczną.

Wybór aparatu do bezdechu sennego

Wybór takiego urządzenia oczywiście powinien być najpierw skonsultowany z lekarzem. Na rynku mamy urządzenia stałociśnieniowe, które generują powietrze pod stałym ciśnieniem oraz rozwiązania automatyczne, które dopasowują ciśnienie do potrzeb pacjenta. Dużą zaletą technologii autoCPAP (automatyczne dopasowywanie ciśnienia) jest to że w momencie przebudzenia oraz przed zaśnięciem urządzenie pracuje na niewielkim ciśnieniu co wpływa na komfort użytkowania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne