Strona głównaStomatologiaJakość świadczonych usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Jakość świadczonych usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Usługi świadczone przez stomatologów dla osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne są częściowo bezpłatne. Pewnie po przeczytaniu tego zdania wiele osób zada sobie pytanie dlaczego tylko częściowo, przecież zęby można w tej sytuacji leczyć za darmo! Teoretycznie tak, niestety prawda wygląda nieco inaczej, ponieważ jakość usług świadczonych w ramach NFZ pozostawia wiele do życzenia, ponieważ bardzo często stomatolodzy zmuszeni są do pracy na materiałach, z których pacjenci nigdy nie skorzystaliby, gdyby tylko mieli wybór.

Ta kwestia dotyczy nie tylko podstawowych zabiegów, które wykonuje się w gabinecie, ale w zasadzie każdego jednego zabiegu, jaki tylko może przeprowadzić stomatolog. Niestety bardzo często sytuacja staje się krytyczna, ponieważ pacjent staje przed wyborem, gdzie musi zdecydować, czy woli przeprowadzić zabieg, w którym materiały stomatologiczne nie spełniają jego wymagań, bez względu na to, czy to pod kątem jakości, czy w kwestii estetyki, albo decyduje się na pełne pokrycie kosztów leczenia i w tej sytuacji może wybrać dokładnie to, na czym dentysta ma pracować. Nietrudno wyobrazić sobie, w jak patowej sytuacji znajduje się pacjent, którego nie stać na przeprowadzenie zabiegu z własnej kieszeni, a nie do końca zgadza się z tym, żeby leczyć swoje zęby materiałami nieopowiadającymi standardom.

Co refunduje NFZ?

W ramach funduszu można liczyć na darmowy instruktaż higieny jamy ustnej i ogólnie szeroko pojętej profilaktyki, a także darmowe badanie kontrolne oraz wykonanie skalingu (usunięcia kamienia osadzającego się na zębach) raz w roku. Jednak prawdziwy problem pojawia się w sytuacji, w której zaczyna się dziać coś niepokojącego w jamie ustnej i wymaga nie tylko natychmiastowej interwencji, ale i ingerencji w strukturę zęba. Mówimy tutaj o momencie, kiedy konieczne staje się założenie na przykład plomby, czyli w grę wchodzi asortyment stomatologiczny, który, niestety, kosztuje dosyć duże pieniądze, co przekłada się bezpośrednio na cenę samej usługi z jaką zderza się pacjent. Gdyby przeliczyć kwoty przeznaczane na usługi opłacane z funduszu, okazuje się, że  na jednego pacjenta przypada 50 zł, które w efekcie nie wystarcza nawet na jedną plombę.

Co w sytuacji, w której zabieg jest zdecydowanie bardziej kosztowny?

Bardzo wiele zależy od sytuacji, w której znajduje się pacjent, bo w kwestii leczenia stomatologicznego wszystko zależy od indywidualnych cech danej osoby oraz postępu choroby – to te dwie rzeczy będą decydowały o tym, jakie leczenie zostanie wdrożone w celu wyeliminowania stanu chorobowego, który trawi pacjenta. Plombowanie zębów wiąże się najczęściej ze zgodą na użycie plomby wykonanej z amalgamatu, i chociaż tego typu materiały stomatologiczne są obecnie pod lupą, ponieważ pierwsze badania wykazały ich dużą szkodliwość, która może mieć bardzo poważne negatywne skutki zdrowotne. Zęby znajdujące się z przodu szczęki mogą zostać plombowane z użyciem materiałów chemoutwardzalnych, które są nie tylko bardziej estetyczne, ale także nie wpływają negatywnie na ogólny stan zdrowia.

zdjęcie: Woman photo created by senivpetro – www.freepik.com

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne