Strona głównaStomatologiaJak ważna jest profilaktyka jamy ustnej?

Jak ważna jest profilaktyka jamy ustnej?

Dobrze prowadzona profilaktyka zębów może zapobiec wielu poważnym chorobom jamy ustnej oraz pozwala utrzymać uzębienie w dobrym stanie. Na co warto zwrócić uwagę w kontekście profilaktyki uzębienia?

O czym pamiętać w ramach profilaktyki jamy ustnej?

Profilaktyka zębów powinna być naszym nawykiem a nie przykrym obowiązkiem. Wiele osób zapomina o regularnym szczotkowaniu zębów. Jeszcze więcej osób ma problemy z regularnym odwiedzaniem stomatologa. Niestety często zaniedbania w tym zakresie prowadzą do problemów z higieną jamy ustnej.

O czym warto pamiętać dbając o higienę jamy ustnej?  Szczególnie ważne wydają się regularne wizyty u stomatologa (np. stomatolog Warszawa). Wizyta pozwoli lekarzowi na wykrycie wszelkich ewentualnych problemów dotyczących jamy ustnej oraz zapobiegnie ich pogłębianiu. Poza tym stomatolog oceni, czy istnieje zapotrzebowanie na dodatkowe zabiegi, jak na przykład wybielenie zębów czy leczenie próchnicy. Poza tym, warto mieć na uwadze poniższe rekomendacje:

  • codzienne mycie zębów – co najmniej dwa razy dziennie;
  • nitkowanie i mycie dziąseł;
  • ograniczenie nadmiernego spożywania cukrów;
  • stosowanie wybielających środków do zębów, jeśli te mają tendencje do żółknięcia;
  • stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Do czego prowadzi zaniedbana profilaktyka jamy ustnej?

Negatywne konsekwencje zaniedbania profilaktyki jamy ustnej to między innymi: próchnica, choroby dziąseł, paradontoza, infekcje, wrzody i jamy ustnej. Na szczególną uwagę zasługuje próchnica. Problem ten jest dość powszechnym zjawiskiem wśród dorosłych – dotyka niemal 95% z nich. A ponad połowa dzieci i młodzieży w naszym kraju również boryka się z tą chorobą. Nie jest tajemnicą, że aby uniknąć lub chociaż zredukować szansę na pojawienie się problemów tego typu powinno się codziennie dbać o higienę uzębienia, a także regularnie odwiedzać stomatologa.

Bez wątpienia regularne dbanie o jamę ustną ma wpływ nie tylko na zdrowie i higienę, ale także na piękny uśmiech.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne