Strona głównaStomatologiaJak pokonać strach przed wizytą u dentysty?

Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty?

Większość ludzi obawia się wizyty u stomatologa. Najczęściej lęk przed dentystą związany jest z czekającym w gabinecie dentystycznym nieuchronnym bólem podczas leczenia zębów. W niniejszym artykule przedstawimy trzy kroki, aby pokonać niepokój przed wejściem do gabinetu stomatologicznego.

Krok 1. Higiena

Współczesna stomatologia opiera się przede wszystkim na zachęceniu do działań profilaktycznych. Lekarze w wielu kampaniach zachęcają do regularnego i właściwego mycia zębów. Swoim pacjentom polecają najlepsze pasty, które zapobiegają próchnicy czy wspierają w dawaniu ulgi przy nadwrażliwości zębów. Jednak samo mycie zębów, kilka razy na dobę, nie jest wystarczające. Konieczne jest regularne, przynajmniej raz dziennie, nitkowanie szczelin zębowych, aby usunąć z nich resztki jedzenia. Stomatolodzy zalecają także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Krok 2. Wizyty kontrolne

Kolejnym ważnym krokiem, aby oswoić się z fotelem dentystycznym, jest umawianie się na regularne wizyty kontrolne (np. dentysta ursynów). Są one całkowicie bezbolesne, a pozwalają sprawdzić stan zębów. Następnie w razie konieczności podjęcie działań medycznych, w momencie, kiedy stadium zepsucia zębów jest w początkowej fazie rozwoju. Wówczas cały proces leczenia jest zdecydowanie krótszy i mniej bolesny. Unikasz też wysokich kosztów leczenia związanych między innymi z wszczepianiem sztucznych zębów (np. implanty warszawa).  Poza tym wymiarem medycznym, wizyty kontrolne powodują, że regularny kontakt z lekarzem stomatologiem pozwala przekonać umysł człowieka, że nie jest tam tak strasznie, jak się wydawało z daleka.

Krok 3.  Ulotki informacyjne

Znane jest przysłowie, że strach ma wielkie oczy, ale kiedy przyjrzymy się mu z bliska to przestaje być tak ogromny. Warto zatem zapoznawać się z broszurami informacyjnymi dotyczącymi profilaktyki, higieny czy podstawowych zabiegów dentystycznych. Tym samym, przed wizytą w gabinecie lekarskim będziesz mieć minimalną wiedzę o tym, co czeka cię na fotelu dentystycznym.

Podjęcie tych wszystkich działań, które składają się na dbanie o higienę jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne i śledzenie broszurek informacyjnych spowodują, że lęk przed gabinetem dentystycznym przestanie być paraliżujący.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne