Strona głównaStomatologiaJak należy dbać o zęby?

Jak należy dbać o zęby?

Dbanie o stan uzębienia jest bardzo istotne, gdyż zaniedbane zęby mogą stanowić poważne problemy, które przysporzą nie tylko nieprzyjemnych doznań, ale i okażą się kosztowne. Ważna jest regularność i dokładność. Nie należy interesować się kondycją zębów wyłącznie, gdy pojawią się pierwsze oznaki dolegliwości, jak ból czy nadwrażliwość. Jak, zatem dbać właściwie o zęby?

Profilaktyka jest najważniejsza

Najważniejsze jest systematyczne dbanie o kondycję uzębienia. Oznacza to, że każdego dnia należy zadbać o stan i czystość zębów – nawet, gdy jesteśmy zmęczeni i zwyczajnie nie mamy ochoty o tym myśleć. Profilaktyka codzienna nie zabiera dużo czasu, a może oszczędzić problemów w przyszłości.

Zęby powinno szczotkować się przez około dwie minuty, przynajmniej rano i wieczorem. Nie należy szczotkować ich zaraz po jedzeniu, ponieważ szkliwo jest wtedy wrażliwsze. Należy odczekać pół godziny po posiłku, by oczyścić zęby. Istotne znaczenie ma także szczoteczka – włosie powinno mieć odpowiednią twardość, by odpowiednio dbać o zęby, ale nie uszkadzać szkliwa i nie drażnić dziąseł. Przy wrażliwych zębach i delikatnym szkliwie warto stawiać na szczoteczki miękkie (soft). Właściwą szczoteczkę pomoże dobrać dentysta ursynów.

Kontrola stomatologiczna w gabinecie

W dbaniu o zęby istotną rolę odgrywa regularna kontrola stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Jest ona jeszcze ważniejsza w przypadku noszenia aparatu na zębach, ale wtedy uczęszczamy do ortodonty. Jednak na kontrolę nie należy zapisywać się dopiero, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe.

Profilaktyczna wizyta powinna odbywać się średnio, co pół roku. Jednak odstępy między kontrolami mogą być inne w zależności od stanu zębów i zaleceń dentysty. Stomatologia zachowawcza obejmuje sprawdzenie stanu dziąseł oraz łuków zębowych. W trakcie kontroli sprawdzane jest, czy nie pojawiły się niepokojące zmiany w stanie szkliwa, ale także czy dotychczas zrobione naprawy są wciąż w odpowiedniej kondycji. Raz do roku przynajmniej warto także w trakcie wizyty zdecydować się na usunięcie kamienia nazębnego i osadu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne