Strona głównaUncategorizedKrok po kroku: proces leczenia ortodontycznego od A do Z

Krok po kroku: proces leczenia ortodontycznego od A do Z

Wady zgryzu, stanowią popularny problem. Co ciekawe, według niektórych źródeł szacuje się, że nawet ponad 50 procent Polaków może mieć mniejszą lub większą wadę zgryzu. W niniejszym artykule ogólnikowo przyglądamy się jak na ten problem odpowiada współczesna ortodoncja.

Przyczyny wad zgryzu

Przyczyny problemów ze zgryzem mogą mieć podłoże genetyczne. W związku z czym czasami konkretna wada zgryzu jest dziedziczona przez kolejne pokolenia. Wadę można również wyrobić sobie poprzez złe nawyki w pierwszych latach życia (np. poprzez nadmierne ssanie kciuka lub podczas nieprawidłowej wymiany zębów mlecznych na zęby stałe). Problem z wyrzynaniem się zębów nie dotyczy tylko dzieci, gdyż często jest powiązany z pojawieniem się ósemek.

Najczęściej nieprawidłowości zębowe objawiają się poprzez nadmierne stłoczenie zębów w żuchwie lub poprzez nadmierną szparowatość (odstępy pomiędzy zębami). Problemy te wpływają na to, że uśmiech nie wygląda estetycznie. Co więcej mogą pojawić się problemy z żuciem, bóle głowy oraz problem z wymową.

Proces leczenia

Proces leczenia jest możliwy wyłącznie przy udziale ortodonty. Na pierwszych wizytach z reguły dokonywana jest konsultacja i ocena problemu. Ortodonta ocenia zgryz pacjenta i wykonuje badania diagnostyczne (np. zdjęcia rentgenowskie oraz wyciski).

Potem zaplanowywane jest leczenie. Z reguły specjalista ortodoncji leczy wady zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych. Najprostszy podział rozróżnia aparat ortodontyczny ruchomy oraz aparat stały. Aparaty ruchome to wbrew stereotypom nie tylko ortodoncja dziecięca, ale także leczenie ortodontyczne dorosłych. Przykładem są ruchome przeźroczyste nakładki, które mogą stosować dorośli oraz tradycyjne aparaty ruchome, które czasami są stosowane również u dorosłych pacjentów przy niewielkich wadach zgryzu. Z kolei aparaty stałe to rozwiązanie znane niemal każdemu, gdyż przyjmuje formę widocznych zamków ortodontycznych mocowanych w jamie ustnej. Tradycyjne aparaty są wykonane z metalowych, kompozytowych lub porcelanowych elementów.

Dopełnieniem całego procesu jest profilaktyka i wizyty kontrolne. Ważną rolę odgrywa również higiena jamy ustnej.

Podsumowanie

W niniejszym artykule krótko i ogólnikowo zostały przedstawione przyczyny wad zgryzu oraz rodzaje aparatów ortodontycznych. Należy pamiętać, że wybranie rodzaju aparatu oraz stosownej metody leczenia wymaga kontaktu z lekarzem ortodontą. Więcej na temat ortodoncji można przeczytać na https://dentalcity.com.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne