Strona głównaStomatologiaJakie skutki mogą nieść za sobą braki zębowe? 

Jakie skutki mogą nieść za sobą braki zębowe? 

Choroby przyzębia, próchnica oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej – to typowe przyczyny braków zębowych. W niniejszym artykule wychodzimy temu zagadnieniu na przeciw i sprawdzamy nie tylko jakie są przyczyny braków zębowych, ale również jakie mogą być skutki takiego stanu rzeczy. 

Jakie są przyczyny braków zębowych? 

Jedną z głównych przyczyn jest próchnica zębów, która w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej i spożywania nadmiernych ilości cukrów prowadzi do osłabienia tkanek zęba.

Kolejna przyczyna to różnego rodzaju stany zapalne, które tworzą się w okolicach dziąseł. Co ciekawe, nie tylko choroby w okolicach dziąseł mogą mieć destrukcyjny wpływ na zęby. Również niektóre schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, osteoporoza lub reumatoidalne zapalenie stawów, mogą również przyczyniać się do utraty zębów. Prawdopodobnie również czynniki genetyczne mogą sprawiać, że uzębienie jest bardziej podatne na schorzenia. 

Poza powyższym, nie można przejść obojętnie obok faktu, że problemy z brakami w uzębieniu często są spowodowane brakiem odpowiedniej higieny w obrębie jamy ustnej. Zbyt rzadkie szczotkowanie, zbyt rzadkie nitkowanie oraz nieregularne wizyty u stomatologa mogą doprowadzić do nagromadzenia się kamienia nazębnego co z kolei może powodować problemy z dziąsłami i zębami. Pozostałe czynniki to między innymi palenie tytoniu oraz nieodpowiednia dieta. 

W przypadku problemów z niepełnym uzębieniem nie bez znaczenia są urazy mechaniczne (kontuzje w obrębie twarzy, które kończą się wybitym zębem). 

Jakie są skutki braków zębowych? 

Najbardziej charakterystyczny skutek braków zębowych to defekt estetyczny. Uśmiech bez pełnego uzębienia może powodować dyskomfort w kontaktach międzyludzkich. Innymi słowy, osoby z brakami zębowymi często unikają uśmiechania się i interakcji społecznych, co może prowadzić do izolacji społecznej i obniżenia jakości życia.

Skutki dla zdrowia jamy ustnej to między innymi problemy z żuciem pokarmów oraz ewentualne problemy z mową. Ponadto, w niektórych przypadkach braki zębowe mogą sprawiać, że zęby nienaturalnie się ułożą w jamie ustnej. W niektórych przypadkach braki zębowe mogą wpływać na strukturę twarzy, co może powodować zapadanie się policzków i zmiany w wyglądzie. 

Poza powyższymi skutkami, trzeba odnotować, że braki w uzębieniu utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej co skutkuje zwiększonym ryzykiem próchnicy oraz chorób przyzębia.

Jak na te problemy odpowiada współczesna stomatologia? 

Współczesna stomatologia oferuje wiele skutecznych metod leczenia braków zębowych. Dziedzina stomatologiczna, która zajmuje się odtwarzaniem pierwotnego zgryzu po utracie zębów naturalnych to protetyka. Przykładowe rozwiązania, z których mogą korzystać pacjenci to między innymi implanty, mosty protetyczne, protezy zębowe oraz wiele różnych rozwiązań ortodontycznych. Skorzystanie z metod protetycznych wymaga konsultacji z stomatologiem zajmującym się protetyką (np. protetyk świnoujście), który ustala plan leczenia dla pacjenta. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne