Temblak jest noszony w celu unieruchomienia złamanej kończyny górnej. Z reguły podtrzymuje opatrunek gipsowy. Natomiast czasami jest też rekomendowany do podtrzymywania ręki bez gipsu.
Kiedy temblak jest stosowany?
Ręka podtrzymywana przez temblak jest zgięta w łokciu. Z wyglądu temblak po prostu przypomina rękaw podwieszony na szyi. Jest to rozwiązanie, które się stosuje przy złamaniach, zwichnięciach oraz różnego rodzaju stanach zapalnych górnej kończyny. Jest także pomocny podczas porażeń oraz niedowładów w ręce. Najczęściej temblak jest stosowany w przypadku złamań, których leczenie opiera się na wstawieniu kończyny w opatrunek gipsowy.
Jak założyć i wybrać temblak?
Z reguły temblaki są zakładane poprzez umieszczenie kontuzjowanej ręki w rękawie. Poza tym ubierając temblak trzeba wziąć pod uwagę pasek, który przewiesza się przez szyję oraz zdrowe ramię. Kluczowym elementem jest wyregulowanie długości paska. Regulacja powinna być wykonana w taki sposób, aby ręka była zgięta. Najczęściej zgięcie przypomina kat prosty. Natomiast to pod jakim kątem ręka powinna być zgięta powinno zależeć od rekomendacji lekarza oraz preferencji pacjenta.
Istotne jest to, żeby dobrać temblak o odpowiedniej wielkości. Na rynku można znaleźć temblaki o różnych rozmiarach. Na rozmiar temblaka wpływ mają dwie zmienne: po pierwsze obwód klatki piersiowej, po drugie długość rękawa. Jeśli chodzi o rozmiar rękawa to sprawa jest dosyć prosta, ponieważ długość ręki od łokcia do dłoni różnie się bardzo nieznacznie (nie licząc dziecięcych rozmiarów). Natomiast szczególną uwagę trzeba zwrócić na szerokość klatki piersiowej, bo tutaj różnica pomiędzy rozmiarem S a XL może być znacząca.
Poza rozmiarem ważne jest zwrócenie uwagi na materiał z jakiego jest wykonany temblak. Niektóre modele są nieco bardziej a niektóre nieco mniej przewiewne.
Wybór temblaka powinien być w miarę możliwości przekonsultowany z lekarzem. Poza tym, istotne jest porozmawianie o wyborze odpowiedniego produktu ze sprzedawcą w sklepie medycznym.