Defibrylator to urządzenie, które dostarcza energię elektryczną lub wstrząs do serca. Jest niezbędnym sprzętem medycznym, pomagającym przywrócić bicie serca. Defibrylatory składają się z kondensatora energii, analizatora tętna i samoprzylepnych plastrów elektrod albo łopaty. Dzięki przyklejanym na klatkę piersiową elektrodom przekazywany jest wstrząs elektryczny. Mamy całkiem spory wybór urządzeń o nieco innym sposobie działania – jak wybrać najlepsze?
Ręczny defibrylator zewnętrzny
Defibrylator ręczny wymaga doświadczenia i odpowiedniego przeszkolenia, by go właściwie używać. Są one przeznaczone dla wyspecjalizowanego personelu, jak lekarze czy medycy w karetkach. Konieczne jest w tym przypadku prawidłowe analizowanie rytmu serca i dobranie odpowiedniej defibrylacji. Nie jest to sprzęt łatwy w obsłudze, a najczęściej widzimy go na filmach.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED)
Kolejnym rodzajem, którym jest łatwiejszy w obsłudze jest AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny. Defibrylator AED zarządzany jest w dużej mierze system komputerowy, który analizuję rytm pracy serca i określa, jaki wstrząs powinien zostać wprowadzony. W ten sposób system wykrywa zagrażające śmiercią arytmie, jak częstoskurcz komorowy czy migotanie komór serca. Defibrylator automatyczny może obsługiwać nie tylko wykwalifikowana osoba po przeszkoleniu medycznym. Z tego powodu taki model znajdziemy w placówkach użyteczności publicznej – szkołach, lotniskach, biurowcach, hotelach, itp.
Ręczny defibrylator wewnętrzny
Najtrudniejszym do obsługi modelem jest defibrylator wewnętrzny. Takich modeli używa się wyłącznie na salach operacyjnych oraz oddziałach intensywnej terapii kardiologicznej. Defibrylatory wewnętrzne mogą obsługiwać tylko specjaliści. Ich działanie polega na dostarczeniu wstrząsu elektrycznego bezpośrednio do serca, więc zabieg wykonuje się na otwartej klatce piersiowej.
Każdy rodzaj defibrylatora ma inną trudność obsługi, na co wpływa wiele czynników. Przy takim sprzęcie ważne jest, by był on odpowiednio dopasowany do miejsca, w jakim ma być używany. W szpitalach najczęściej będzie kilka rodzajów. Z kolei w miejscach bez profesjonalnych ratowników będą modele proste w obsłudze.