Strona głównaZdrowieCzym jest Program Dostępność Plus i komu ma pomagać?

Czym jest Program Dostępność Plus i komu ma pomagać?

Rządowy Program Dostępność Plus skupia się na szeroko rozumianej dostępności w kontekście dostępu do usług, dóbr i wydarzeń w przestrzeni publicznej. To także tworzenie nowych możliwości dla rozwoju. Głównymi odbiorcami mają być osoby o szczególnych potrzebach, które mają utrudnione uczestnictwo w życiu publicznym i społecznym, np. z powodu niepełnosprawności. 

Program Dostępność Plus

Program Dostępność Plus to rozbudowany program, który obejmuje wiele różnych stref życia. Wpiera ich rozwój i proces unowocześniania, by był łatwiej dostępne dla większej publiki. Program obejmuje aż osiem obszarów, tj. transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność, architektura oraz koordynacja.

Program został zaplanowany na lata 2018-2025, a jego koszt przewidziany jest łącznie na około 23 miliardy złotych. Fundusze są pozyskiwane z środków europejskich oraz publicznych środków krajowych. 

Dostępność Plus dla osób niesłyszących

Jednym z najistotniejszych założeń programu Dostępność Plus jest odpowiedź na potrzeby osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niesłyszących oraz głuchoniemych. Takie osoby najczęściej spotykają się z utrudnieniami w przestrzeni publicznej, gdyż problem stanowi bariera komunikacyjna. 

Wiele osób z problemami ze słuchem na trudności z czytaniem i rozumieniem tekstu czytanego lub mowy. To sprawia, że załatwianie spraw urzędowych, administracyjnych czy zwyczajnie przemieszczanie w przestrzeni publicznej jest dla nich trudne i męczące. 

Z tego powodu, w ramach programu Dostępność Plus został stworzony mobilny tłumacz języka migowego – Migam. W ten sposób osoby niesłyszące mogą w dowolnym miejscu za pomocą Internetu połączyć się z tłumaczem online. Dzięki rozmowie video treści pomiędzy rozmówcą i osobą niepełnosprawną zostaną przetłumaczone na język migowy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, tłumacz nie musi być na miejscu.

Tłumacz Migam jest sukcesywnie wprowadzany do coraz większej ilości instytucji i firm w Polsce. Obecnie z tego udogodnienia korzysta ponad 5000 różnych placówek. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne